Kąpiel w morzu emocji

Paweł Zawitkowski

Paweł Zawitkowski
Fizjoterapeuta, autor książek i filmów „Mamo, Tato co Ty na to?” (www.mamotatocotynato.pl)

Takie są fakty – najmłodsi w nosie mają higieniczny aspekt kąpieli. Dla nich liczą się – przede wszystkim – bliski kontakt z rodzicami oraz doznania i nowe doświadczenia płynące z tego rytuału (wspierający dotyk, ciepło wody, przyjemne zapachy, przyjazne światło). To one mają fundamentalne znaczenie dla jakości, tempa i charakteru ich rozwoju. Woda jest wyjątkowym środowiskiem, w którym nagie ciało dziecka w najwyższym stopniu doświadcza wszystkiego, co oferuje mu otoczenie i rodzice. Dlatego tak ważne jest, by ta „oferta” była jak najbardziej komfortowa dla wszystkich jego zmysłów i pozwalała uwolnić maksimum pozytywnych emocji. Zaryzykuję tezę, że dla malucha lepiej, by był… brudny, niż by miał być kąpany w atmosferze pośpiechu i niepokoju.

Filozofia codziennej relacji

Można zadać sobie pytanie, czy warto tej na pozór zwykłej czynności przypisywać znamiona filozofii? Jestem przekonany, że tak, bo jest to rytuał, który stwarza nam niepowtarzalną okazję do pobudzania dziecka do rozwoju w wymiarze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i ruchowym.

Kąpiel to podstawowa forma stymulacji czuciowej, ale też wzrokowej, słuchowej i oczywiście zmysłu węchu. To sposób na kształtowanie poczucia bliskości i wzajemnego zaufania, wyrażania własnych oczekiwań, pragnień, intencji – to taka rozmowa bez słów. To także okazja do regulacji gospodarki hormonalnej, bo przecież podczas kąpieli następuje wyrzut „hormonów szczęścia”, determinujących rozwój i doskonalenie cech układu nerwowego małego dziecka. Kąpiel pozwala neutralizować traumę różnych dolegliwości wieku niemowlęcego i dziecięcego. Dzięki niej mały człowiek reguluje swój rytm dobowy, wokół tego rytuału układają się karmienia, aktywność i odpoczynek. Jednocześnie jest to bardzo skuteczny środek neutralizacji stresu, zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Dla zdrowia skóry i zmysłów

Nie można zapominać, że dziecko jest istotą omnipotencjalną, co oznacza, że bada, analizuje świat i odbiera jego sygnały wszystkimi zmysłami naraz. Kąpiel, podobnie jak inne czynności pielęgnacyjne, przy których zmieniamy środowisko dziecka, to zasadnicza forma stymulacji układu przedsionkowego, co ma ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa małego człowieka w przestrzeni i na podłożu. Układ ten wspomaga wszelkie procesy integracyjne w naszym mózgu, reguluje dojrzewanie reakcji równoważnych, świadomości własnego ciała i wiele innych istotnych czynności mózgu.

Z tego względu w kąpielowym planie postępowania rodziców tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie otoczenia, by było wilgotno i ciepło, by ciało dziecka, szczególnie mokre, nie było pozostawiane na długo nagie. Warto zadbać, by wszystkie czynności wykonywać wolno, spokojnie, delikatnie, by wybierać odpowiednią porę i nastrój do kąpieli, mieć czas na jej przygotowanie, pieszczoty, zabawę oraz na masaż, kończący wieczorny rytuał pielęgnacyjny. Każdy element tej pouczającej zabawy wart jest dopracowania w najdrobniejszym szczególe. Jednocześnie jednak trzeba pozwolić sobie na totalny freestyle, na porzucenie rygoru realizacji zaplanowanych czynności i na totalne dopasowanie się do wymogów chwili oraz aktualnych potrzeb i ograniczeń dziecka.

Kąpiel po polsku

Smutne jest to, że ciągle jeszcze ignorujemy fundamentalne znaczenie dla dojrzewania i rozwoju naszego maleństwa takich form pielęgnacji i opieki, jak kąpiel. Nie można jednak nie zauważać pozytywnych zmian – rodziców, którzy zaczynają traktować ją jako okazję do „pogadania” z dzieckiem, do przeżycia czegoś wyjątkowego.

Okazuje się, że Polacy kąpią dzieci średnio 5,4 razy w tygodniu, a wodne harce trwają jednorazowo ok. 25 min. Zatem rocznie na kąpiel przeznaczamy ok. 117 godzin! Jednocześnie 95,9 proc. respondentów uważa ją za ważną czynność związaną z rozwojem mózgu ich dziecka. Połowa z nich chciałaby dowiedzieć się więcej na temat wielozmysłowej stymulacji i możliwości, jaką daje zmiana naszych nawyków, a przede wszystkim, warunków i technik kąpieli.

Niemniej wydaje się, że w większości to nadal deklaracje, a rzeczywistość biegnie innym torem. Sami rodzice zresztą tam właśnie ją spychają, utrudniając sobie pełniejsze poznanie zalet kąpieli. W jaki sposób? Odkładają kąpiel na ostatnie chwile przed wieczornym karmieniem i usypianiem lub nie reagują właściwie (przerwaniem kąpieli, zmianą tempa ruchów) w sytuacji, kiedy dziecko sygnalizuje, mniej lub bardziej dosadnie, że nie o to chodzi, że czuje się niekomfortowo lub że się boi. Niestety, często kąpiel dzieje się jedynie po to… by dziecko umyć.

Bez refleksji także korzystamy z wszelakich ułatwień, fotelików, leżaczków, gąbek, wiaderek, kołnierzy do kąpieli… Brr! Oddalamy się wtedy od oczekiwanego przez dziecko rozwiązania. W kąpieli bowiem najważniejszy jest bezpośredni kontakt, dotyk, pewne ręce i ciała rodziców, ale także maksymalna wolność i swoboda ruchów. Dlatego tak często namawiam do wspólnego kąpania się w wannie.

Coraz więcej rodziców tak robi i chyba nikt tego nie żałuje.

A co ze starszakami?

Na temat kąpieli większych niemowląt i starszych dzieci można by napisać kilka tomów książek. Zasady są takie same jak u tych najmniejszych, ale przestrzeń, formy pieszczot i zabaw dużo bardziej skomplikowane. Na pewno warto porzucić jak najszybciej ciasne akweny (wanienka) i przenieść się na większą wodę, do wanny, gdzie można zapewnić dziecku ogrom atrakcji. Obok chmur piany wystarczy zaledwie kilka zabawek i to najlepiej takich, które nakłaniają dziecko do ruchu i zmiany pozycji.

Jedna przykra wiadomość dla rodziców… im starsze dziecko, tym więcej czasu potrzebuje na kąpiel, co czasem doprowadza nas do łez. Jednak polecam, by to wodne pielęgnowanie zmysłów i pozytywnych emocji, tak starszych niemowląt, jak i większych dzieci, było nieograniczone w czasie.

Nasi eksperci o rozwoju dzieci

Wszystkie zapachy Twojego dziecka

Wszystkie zapachy Twojego dziecka

Wbrew temu, co myślimy o wzroku, nadrzędnym zmysłem człowieka jest węch. To on generuje wrażenia, które tworzą niewymazywalne wspomnienia, połączone na stałe z emocjami, wiążące ludzi w intymne…

Więcej
Rozpieści się czy nie…? Oto jest pytanie!

Rozpieści się czy nie…? Oto jest pytanie!

Noś i przytulaj dziecko zawsze, kiedy tego potrzebuje. Nie noś dziecka tyle na rękach, bo je rozpieścisz. Dziecko potrzebuje twojej bliskości, kiedy płacze. Lepiej, żeby poleżało samo w łóżku…

Więcej
Jak wspierać rozwój zmysłów dziecka? Podpowiadamy!

Jak wspierać rozwój zmysłów dziecka? Podpowiadamy!

Czy wiesz, że stymulowanie wszystkich zmysłów niemowlęcia wspiera rozwój jego mózgu? Podpowiadamy, jak można to robić już od pierwszych dni życia malucha.

Więcej
Jak rozwijają się zmysły dziecka w brzuchu mamy? Sprawdź

Jak rozwijają się zmysły dziecka w brzuchu mamy? Sprawdź

Już w brzuszku maluszek słyszy głos mamy i czuje jej dotyk. Chcesz jeszcze lepiej komunikować się ze swoim nienarodzonym dzieckiem? Sprawdź, jak rozwijają się zmysły dziecka…

Więcej
Pielęgnuj zmysły dziecka

Pielęgnuj zmysły dziecka

W pośpiechu kąpiesz, przewijasz i nawilżasz skórę dziecka? Pielęgnacja to nie tylko codzienny obowiązek, ale doskonała okazja, by rozwijać zmysły dziecka. Podpowiadamy…

Więcej
Kąpiel po polsku, czyli jak Mamy w Polsce kąpią swoje dzieci?

Kąpiel po polsku, czyli jak Mamy w Polsce kąpią swoje dzieci?

Ile trwa kąpiel Twojego dziecka? Kto u Was kąpie maluszka: Ty czy tata? Czy Twoje dziecko lubi kąpiel? Sprawdź, jak kąpielowe rytuały przebiegają u innych rodzin.

Więcej
Kąpiel to nie tylko pielęgnacja. Co jeszcze? Podpowiada Paweł Zawitkowski

Kąpiel to nie tylko pielęgnacja. Co jeszcze? Podpowiada Paweł Zawitkowski

Czy wiesz, że kąpiel jest doskonałą okazję do stymulowania zmysłów dziecka i wspierania rozwoju malucha? Jak kąpać dziecko, by wspierać jego rozwój radzi fizjoterapeuta…

Więcej
Jak się rozwija zmysł węchu u dziecka?

Jak się rozwija zmysł węchu u dziecka?

Kiedy maluch wyczuwa pierwsze zapachy? Jak rozwija się zmysł węchy dziecka? O tym wszystkim odpowiada jedyna polska senselierka Marta Siembab.

Więcej
Dlaczego zmysły są tak ważne w rozwoju dziecka? Odpowiada psycholog

Dlaczego zmysły są tak ważne w rozwoju dziecka? Odpowiada psycholog

Wzrok, słuch, smak, dotyk, węch pozwalają nie tylko odbierać bodźce ze świata, ale są też bardzo ważne w prawidłowym rozwoju dziecka. Dlaczego? Odpowiada psycholog.

Więcej
Na czym polega właściwa pielęgnacja skóry dziecka? Odpowiada ekspert

Na czym polega właściwa pielęgnacja skóry dziecka? Odpowiada ekspert

Mycie, kremowanie, natłuszczanie? Jak właściwie pielęgnować skórę dziecka? Przeczytaj porady eksperta.

Więcej